Fundusze Europejskie
Artykuł
Bruksela wesprze lądowisko dla helikopterów
zdjecie
W bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku (woj. podkarpackie) rozpoczął w środę dyżur nowy helikopter EC 135. Wmurowano także kamień węgielny pod budowę lądowiska, a inwestycja będzie współfinansowana z funduszy UE z programu Infrastruktura i Środowisko.


"Do końca roku, zgodnie z kontraktem, otrzymamy 23 takie maszyny, które stacjonować będą w bazach na terenie kraju. Dotychczas trafiło do nas 12, na dwóch szkolą się piloci, pozostałe służą już w naszych bazach" - poinformowała PAP rzecznika Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) Justyna Sochacka.

Nowe maszyny zastąpią wysłużone Mi-2. EC 135 jest śmigłowcem dwusilnikowym - w razie awarii jednego silnika może kontynuować lot na drugim. W porównaniu z Mi-2 jest lżejszy, szybszy i może latać w nocy. W kabinie medycznej zastosowano nowe rozwiązania i zainstalowano sprzęt, który stawia maszynę na równi ze specjalistycznymi karetkami. Na wyposażeniu znajduje się m.in.: defibrylator, respirator i zestaw pomp infuzyjnych.

Kontrakt na dostawę 23 śmigłowców EC 135 i symulatora lotu Ministerstwo Zdrowia zawarło z konsorcjum Eurocopter w 2008 r. Koszt jednego śmigłowca to ponad 22 mln zł.

Jak podkreśliła Sochacka, dzięki nowym śmigłowcom w bazach LPR od przyszłego roku wprowadzone zostaną całodobowe dyżury.

Sanocką bazę czeka także przebudowa i modernizacja. Poza budową lądowiska dla helikopterów, inwestycja obejmie również przebudowę hangaru i rozbudowę zaplecza socjalno-operacyjnego.

Koszt całego przedsięwzięcia, to ponad 6,5 mln zł. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początku przyszłego roku, a jej zakończenie - w pierwszej połowie 2012 roku. Inwestycja ta będzie współfinansowana z funduszy UE z programu Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: www.europarlament.pap.pl
Podziel się na: WykopFacebookBlipSledzikFlakerTwitter