Fundusze Europejskie
Dotacje publiczne
Będą ekstra pieniądze dla młodych rolników
zdjecie
Kończą się unijne dotacje dla rolników w ramach perspektywy 2007-2013. Szansę na wsparcie mają jeszcze młodzi rolnicy i ci, którzy chcą unowocześniać swoje gospodarstwa. Wkrótce zapadną decyzje, do kogo trafią ostatnie pieniądze.


Ministerstwo rolnictwa za pośrednictwem głównie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje już ostatnie unijne pieniądze w ramach Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Całkowity budżet programu wynosi ok. 70  miliardów złotych i już ponad 90% środków zostało zagospodarowanych (część z nich zostanie wypłaconych w ramach programów wieloletnich).

Szef resortu rolnictwa zastanawia się, czy pieniądze, które będzie miał jeszcze do dyspozycji przeznaczyć na inwestycje w biogazownie, czy jednak na ogromnie popularne wśród polskich rolników dotacje w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” i innego rodzaju wsparcie umożliwiające zakup sprzętu.

– Gdy dokonamy przesunięć, być może z osi drugiej, z programów ochronno-środowiskowych w kierunku osi pierwszej (działania zwiększające konkurencyjność sektora rolniczego), to jest szansa, że jeszcze uda nam się na końcówce tego roku zorganizować nabór związany z modernizacją – informuje Marek Sawicki.

I dodaje, że mogą pojawić się również dotacje na „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, także cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców wsi. Dzięki niemu można otrzymać 75 tys. zł bezzwrotnej premii na rozpoczęcie działalności rolniczej.

– Dla młodego rolnika te wnioski, które zostały złożone w ramach poprzednich naborów, uda nam się zrealizować, tutaj środki mamy. Będę proponował żeby tzw. modernizacja czyszcząca programy unijne, była skierowana przede wszystkim do młodych – zapowiada minister.

Sporą popularnością wśród rolników i przedsiębiorców działających na wsi cieszyły się dotacje na małe biogazowanie. Mimo, że nabór wniosków w ramach „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” został ogłoszony nagle jesienią ub.r., to złożyło je już ponad 150 osób i tyle ma dostać nawet 500 tys. zł na wybudowanie małej instalacji.

Jednak są niewielkie szanse, że znów będzie można ubiegać się o to wsparcie.

 – Raczej nie będzie już ponownie naborów w tej perspektywie finansowej, ale z pewnością w kolejnej tak. Być może jeśli będą środki z oszczędności na innych programach, to jeszcze rozważymy, choć realizacja tego typu inwestycji jest dosyć długa. Często spotyka się z oporem sąsiadów takiego inwestora. Trzeba się więc liczyć z tym, że musimy te środki do końca 2015 roku rozliczyć – mówi Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do 31 maja br. na konta polskich rolników wpłynęło blisko 34,4 mld zł. To stawia nas na pozycji lidera UE. Jak podaje ARiMR, w Niemczech, które są na drugim miejscu (w przeliczeniu na złotówki) wypłacono o ok. 2,8 miliarda zł mniej, a we Francji wypłaty były niższe o ok. 4 miliardy zł.

Źródło: newseria.pl
Podziel się na: WykopFacebookBlipSledzikFlakerTwitter